Fångvaktaren Jessie Lunderby riskerar att sparkas från sitt jobb som fångvaktare efter nakenbilder i Playboy.
–  Det har de inte med att göra.


Bilderna av sen 21-åriga fångvaktaren i nätupplagan av herrtidningen Playboy var inte uppskattade av cheferna på sheriffkontoret i Fayetteville, Arkansas, som tyckte att hon brutit mot uppförandekoden.

I söndags blev Jessie Lunderby avstängd från sitt jobb och kan nu bli stämd.

– Vem har rätt att döma vad en person gör i sitt privatliv. Det har de inte med att göra, säger hon till ABC News.

Fångvaktaren ångrar inte bilderna och säger till Radar Online att hon bilvit helt överöst med mer eller mindre lockande jobberbjudanden.

– Det har handlat om allt från att posera naken och spela in porrfilmer, men det vill jag inte göra. Jag har också blivit erbjuden mer vanliga jobb som sekreterare och bartender.

Lunderby uppger att hon i övrigt har goda vitsord från de två år hon jobbat som fångvaktare på ett fängelse med över 700 fångar.