Flera av förra årets Future Stars-finalister har nu jobb på några av Sveriges mest spännande arbetsgivare. Nu har du också chansen att visa vad du går för. Registrera dig här och lägg upp ditt cv. Kanske får du en inbjudan till Future Stars final i Stockholm torsdagen den 22 mars?
Patrik Dymling var en av dem som gjorde Future Stars test förra året. Han kom till final på Café Opera och löste där Trafikverkets casetävling. Idag har han jobbat till och från under ett år på företaget och skriver också sitt exjobb där.
Nu har du chansen att börja din karriär. Den 22 mars bjuder vi in några av Sveriges mest lovande talanger till Future Stars final, en casetävling där du får möta ett par av Sveriges mest attraktiva arbetsgivare, Klarna, Ericsson, HP, Microsoft, Trafikverket och Scania. I potten finns inte bara chans till framtida jobbchanser hos de olika arbetsgivarna och studiebesök på arbetsplatserna, du har också möjlighet att knyta värdefulla kontakter för framtiden.
Patrik Dymling vann på förra årets final en minitrainee på Trafikverket.
– Jag knöt jättemånga kontakter under finalen, säger Patrik.
– I priset ingick en minitrainee på företaget men också ett studiebesök på ett väg- och järnvägsbygge där jag knöt ännu fler kontakter. I juni började jag min minitrainee på Trafikverket och sedan jobbade jag där till oktober.
Just nu skriver Patrik sitt exjobb för Trafikverket och med sina nyvunna kontakter och den kunskap och erfarenhet han nu har av från myndigheten hoppas han nu komma in på årets traineeprogram.
Vill du också matchas mot ett jobb hos någon av Future Stars arbetsgivare?
Registrera dig här och uppdatera din profil med all information vi kan tänkas behöva om dig. Passa på nu, för inom kort börjar vi sålla ut de mest lovande kandidaterna. Hoppas vi ses på finalen den 22 mars.
Vill du tävla om ett jobb med Future Stars?
Patrik Dymling
28 år
Civilingenjör inom väg och vatten på Lunds tekniska högskola
